OŠ“Matija Antun Relković“

Davor, 6.rujna 2024.

Dragi učenici, poštovani roditelji!

Ušli smo u novu 2024./2025. školsku godinu. Nastavnu godinu ćemo započeti na sljedeći način:

-U nedjelju, 8.rujna 2024. u 9:30 h u župnoj crkvi u Orubici je sv. misa za početak školske godine za učenike područne škole.

-Učenicima 1.- 4. razreda PŠ „Fra Marijan Lanosović“ u Orubici, nastava će početi u ponedjeljak, 9.rujna 2024. u 8:00 h.

-U ponedjeljak, 9.rujna 2024. u 8:00 h  u župnoj crkvi u Davoru je sv.misa za početak školske godine za učenike matične škole.

-Učenicima OŠ „Matija Antun Relković“ u Davoru, nastava će početi prema sljedećem rasporedu:

– u 9:00 h razrednim odjelima: 3.a, 4.a, 5.a, 6.ab, 7.ab i 8.a.

– u 13:30 h razrednim odjelima: 1.a, 2.a i 4.b. Očekujemo roditelje učenika 1.razreda da prvi nastavni dan dođu sa svojom djecom u školu.

-Polazak autobusa za prijevoz učenika 5.- 8.razreda:

iz Orubice u Davor je u 7:45 h,

iz Davora u Orubicu je u 14:10 h, iznimno u ponedjeljak, 9. rujna 2024. u 13:00h

Svi učenici će tijekom prvog nastavnog dana dobiti obrok u školi!

Želim svim učenicima, roditeljima, zaposlenicima škole dobro zdravlje, more mudrosti i ocean strpljenja!

Sretno nam svima!

Ravnateljica škole:

Jasna Butumović, prof.

Projekt BrAIn – upitnici za roditelje i učenike

Poštovani,

osim upitnika za ravnatelje, učitelje/nastavnike i stručne suradnike koje smo vam poslali prošli tjedan, u sklopu CARNET-ovog projekta “BrAIn – Podrška primjeni digitalnih tehnologija u nastajanju”, pripremili smo i upitnike za roditelje i učenike. Želja nam je prikupiti stavove i navike roditelja u pružanju podrške svojoj djeci tijekom procesa učenja te stavove, navike i motivaciju učenika također tijekom procesa učenja.

Upitnik za roditelje je namijenjen svim roditeljima, a upitnik za učenike je namijenjen učenicima 7. i 8. razreda osnovne škole i svih razreda srednje škole. Upitnici su anonimni i dobrovoljni. Roditelji moraju biti upoznati s upitnicima kako bi učenici mogli pristupiti ispunjavanju.

Nastavno na navedeno, ljubazno vas molimo za suradnju na način da upitnike proslijedite razrednicima na vašoj školi te ih zamolite da ih oni uvrste u sadržaj roditeljskog sastanka. Za roditelje koji žele znati više o projektu BrAIn pripremili smo dokument koji se nalazi u prilogu ove e-poruke.

Poveznice i QR kod za upitnike:

· upitnik za učenike i QR kod https://upitnik.carnet.hr/index.php/476797?lang=hr

· upitnik za roditelje i QR kod https://upitnik.carnet.hr/index.php/971716?lang=hr

Upitnici su dostupni za ispunjavanje do petka, 4. listopada 2024. godine.

Zahvaljujemo na Vašoj suradnji i podršci!

Poštovani,

i ove godine Vam se obraćamo  kao osnivaču osnovnih škola povodom obilježavanja nacionalnog Tjedna školskog doručka. Hrvatski zavod za javno zdravstvo je u sklopu projekta Živjeti zdravo započeo s obilježavanjem nacionalnog Tjedna školskog doručka u 2020. godini kako bi podigao svijest o važnosti nutritivno bogatog doručka za svako školsko dijete. Smatramo da je to što se u školama diljem Hrvatske svaki dan poslužuju tisuće doručaka razlog za slavlje i zato smo odlučili svake godine jedan tjedan posvetiti upravo proslavi školskog doručka, s posebnim naglaskom na zaista važnu ulogu školskih kuhara/kuharica u očuvanju zdravlja naše djece.

Kao osnivač odgojno-obrazovne ustanove upoznati ste s važnošću školske prehrane za pravilan rast i razvoj djece i u okviru svojih mogućnosti trudite se unaprijediti ju što je više moguće. Ovim putem voljeli bismo Vas zato pozvati da nam se pridružite i u ovogodišnjoj proslavi nacionalnog Tjedna školskog doručka koja će se održati u tjednu od 14. do 18. listopada 2024. s temom „Doručak za pet“. Više informacija pronaći ćete u materijalima koji su dostupni na poveznici Tjedan školskog doručka 2024. Tjedan školskog doručka prilika je da škole i osnivači pokažu svoje programe školske prehrane i informiraju roditelje i učenike o svemu što rade tijekom godine.

Tema „Doručak za pet“ prigodno je odabrana jer se nacionalni Tjedan školskog doručka obilježava  petu godinu, ali osim slavljeničke ima i edukativnu svrhu promicanja konzumacije pet porcija voća i povrća dnevno. Za očuvanje zdravlja preporuka je pojesti najmanje pet porcija različitog voća i/ ili povrća dnevno (primjer: tri porcije povrća i dvije porcije voća) što prema čini tek 3% učenika u dobi od 8 godina i 10% odraslih osoba u Hrvatskoj. Započeti dan nutritivno bogatim doručkom koji uključuje voće i/ili povrće pomoći će nam da lakše i uspješnije savladamo sve izazove koji nas očekuju.

Istraživanja pokazuju da su djeca koja doručkuju u školi uspješnija u čitanju i matematici, imaju bolje rezultate na testovima znanja, imaju bolju koncentraciju i pamćenje te održavaju zdravu tjelesnu masu.

Bilo bi nam iznimno drago kada biste nam i Vi, kao osnivač, pružili podršku dodatnim pozivanjem i poticanjem Vaših škola da se priključe obilježavanju ovogodišnjeg Tjedna školskog doručka. Uz to, možete dati i dodatan doprinos ovogodišnjoj provedbi Tjedna školskog doručka i obilježiti ga u svojim školama na neki svoj originalan način – primjerice kreiranjem zanimljivih natječaja, organiziranjem gostovanja u školama, objavom sadržaja na službenim stranicama Vašeg grada ili nekim drugim aktivnostima. Svakako bismo voljeli čuti sve Vaše ideje i prijedloge! Zajedno možemo postići mnogo u unaprjeđenju prehrambenih navika naše djece i očuvanju njihovog zdravlja!

Za sva pitanja stojimo Vam na raspolaganju i veselimo se suradnji! Slobodno nas kontaktirajte na ivana.simic@hzjz.hr i helena.krizan@hzjz.hr.

Veliki pozdrav

Tim Živjeti zdravo