2009-10-27 00:00:00

GLOBE projekt 2007. godine (21. - 23. 5. 2007.)

Projekt "Dnevni hod temperature tla i zraka" na Državnoj GLOBE smotri u Malom Lošinju (21. - 23. 5. 2007.) prezentirali su: Robert Relković, Gabrijela Šišić, Marina Pišonić i Domagoj Pišonić.

Dnevni hod temperature tla i zraka

Robert Relković, Domagoj Pišonić, Marina Pišonić

OŠ „M. A. Relković“, Davor

 

Istraživačka pitanja/hipoteze

Provjeriti pretpostavku da se temperaturni maksimumi kod tla i zraka ne događaju u isto vrijeme odnosno da se temperaturni maksimumi na različitim dubinama tla događaju u različitom vremenu.

Metode istraživanja

Mjerenje temperature tla na dubini od 5 cm i 10 cm te temperature zraka na visini od 30 cm.  Pri mjerenjima smo koristili GLOBE protokole za mjerenje temperature.

 

Prikaz podataka

Mjerenja su provođena u danu koji je bio bez padalina 17. Travnja 2007. godine. Mjerenja su vršena u blizini meteorološke postaje svakih pola sata. Dio tla na kojemu su vršena mjerenja nije prekriveno travom.  Izmjerene temperature smo analizirali pomoću tabličnog kalkulatora i prikazali u grafikonima koji pokazuju promjenu temperature tijekom dana odnosno njihov dnevni hod.

Zaključci

Toplina se može širiti na tri načina: vođenjem, strujanjem i zračenjem. Sa Sunca do zemlje toplina dolazi pomoću zračenja i to zračenje skoro u cijelosti dopire do zemljine površine gdje zagrijava tanki sloj tla. Kada se prvi sloj tla zagrije on započme zagrijavati prizemni dio zraka. Prizemni zagrijani sloj zraka  pomoću strujanja prenosi toplinu i na ostale slojeve zraka odnosno imamo pojavu da se zrak tada započme brzo zagrijavati. U tlu toplina sa sloja na sloj prelazi samo vođenjem i rezultat toga je da toplini treba više vremena da se spusti u dublje slojeve tla.

Analizom grafikona smo pokazali da se temperaturni maksimumi ne događaju u zraku i tlu u isto vrijeme, odnosno da vrijeme pojavljivanja maksimuma ovisi i o dubini tla na kojoj se temperatura mjeri.

 


Osnovna škola "Matija Antun Relković" Davor