2013-10-16 12:27:55

Integrirani dan u Cerniku

U sklopu integrirane nastave u utorak, 15. listopada 2013.g. bili smo u posjetu franjevačkom samostanu u Cerniku. Učitelji: Jelena Pereglin (hrvatski jezik), učitelj vjeronauka Miroslav Kozina, učitelj geografije Krunoslav Simić i gvardijan samostana pater Ante Perković približili su nam značaj samostana  i ulogu koju je imao u očuvanju kulture našeg zavičaja.

 

U Cernik smo krenuli u 8 sati ujutro i u tamo smo bili oko 9 sati. Odmah smo doručkovali i razgledali prostor oko samostana. Zbog spriječenosti patera Antuna, našeg domaćina, poslušali smo sat hrvatskog jezika, u sklopu kojeg smo učili o pismenosti našega naroda i natjecali se u pisanju glagoljice
Nakon nastave hvatskog jezika, krenuli smo u razgledavanje crkve sv. Petra i Pavla. U šetnju kroz pošlost samostana, crkve i naselja Cernik poveo nas je gvardijan cerničkog samostana, pater Antun. Saznali smo da  naselje Cernik ima dugu povijest, a najznačajniji trenuci prošlosti Cernika vezani su za borbe s Osmanlijama i uz okupaciju og dijela Slavonije. Cernik se spominje u 16. stoljeću kad je za turske uprave imao značenje vojnog i upravnog središta. U to vrijeme  franjevci Bosne Srebrene dolaze iz Bosne  u ovaj dio Slavonije i nedaleko od naselja, uz crkvu sv. Leonarda, nastanjuju se. Dolaskom franjevaca razvija se samostan i djelovanje franjevaca.
Pater nas je u detalje upoznao s gradnjom samostana i crkve sv. Petra, zapamtili smo da je 1728.g. počela gradnja. Samostan je sagrađen, sa sva četiri krila 1760.g., dok je crkva sv. Petra i Pavla, građena od 1734. do 1777.g. kad je i posvećena.
Crkva je građena u baroknom stilu, ona je jednobrodna dvoranska građevina s tri bočne kapela i svetištem u sredini. Unutrašnjost crkve je bogato ukrašena kipovima svetaca i raskošno oslikanih zidova. Crkva ima nekoliko oltara, središnji je posvećen sv. Petru apostolu.

Iz crkve smo se uputili razgledati unutrašnjost samostana. Iz samostanskog hodnika uputili smo se razgledati jedinstvenu biblijsko-arheološku muzejsku zbirku koja se nalazi u sklopu samostana.    Pater nas je poveo prvo u arheološki dio izložbe. Upoznao nas s njegovim postavom, a on se sastoji od bogate zbirke autentičnih arheoloških predmeta donesenih iz sv. Zemlje.
Tu smo imali priliku upoznati se s uljanicama, arheološkim prikazima prvih kršćanskih crkava. Uz pomoć fotografija osjetili smo stvarni ugođaj Bliskog istoka.
Izloženi predmeti raspoređeni su kronološki i tematski, upoznali su nas s životnim ugođajem prostora i vremena, događaja i ljudi iz kojih je ponikla Biblija kao izvor vjere, svjetonazora, kulture i civilizacije. Autor arheološke zbirke je pater Tomislav Vuk koji je većinu tih izložaka i donio iz Svete Zemlje.
Nakon arheološke zbirke upoznali smo se sa „Zbirkom knjiga svetog pisma“ koji je posvećen  Bibliji kao knjizi. Tu smo mogli vidjeti Biblije na originalnim jezicima - hebrejskom, aramejskom i grčkom. Od najstarijih postojećih rukopisa do novijih izdanja.
Na samom kraju poučnog druženja s paterom Antom, pokazao nam je inkunabule, saznali smo da inkunabula znači „knjiga u povojima“.  Sam kraj ugodnog druženja s paterom proveli smo u kratkoj provjeri upamćenih pojmova. Neki od nas su za uspomenu na posjet i znanje pri provjeri usvojenih pojmova dobili poklone na uspomenu. Nakon što smo se pozdravili s paterom, vratili smo se nastavi u predavaonici.
Učitelj vjeronauka nam je radnim listićima provjerio usvojeno gradivo, nadamo se pozitivnom uspjehu. Nakon vjeronauka ponovili smo povijesne izvore i svojim riječima ih opisali i naveli primjenu svakog od povijesnih izvora.
Integriranu – izvanučioničnu nastavu završili smo s geografijom, se upoznali se s kazivanjem Zemljine površine i izradom zemljovida. Učitelj nam je dao zaduženje izradi topografski zemljovid puta od Davora do Cernika i najavio provjeru rada i ocjenjivanje uratka.
Potom smo se uputili kući, prateći pozorno krajobraz, kako bismo što bolje napisali dobivenu zadaću iz geografije.

Galerija slika


Osnovna škola "Matija Antun Relković" Davor